Výdělky versus životní náklady
Život v Austrálii aneb Výdělky vs. životní náklady
V Austrálii můžete jako student odpracovat maximálně 48 hodin za 2 týdny. Avšak nemusíte se obávat, že si kvůli částečnému úvazku moc nevyděláte. Minimální hodinová mzda v hrubém začíná na hodnotě 21,38 AUD (odvíjí se od oboru, města nebo sezóny).
Informace o „startovací“ sumě ale není důležitá, protože zkušenosti nám ukazují, že většina studentů se za krátkou dobu vypracuje a dostává se k víc než solidní odměně.
O prázdninách a po ukončení kurzu čtyřicetihodinový limit neplatí. Takže když správně nastavíte poměr práce a studia, abyste měli hodně volna a třeba i výhodu bonusových týdnů po absolvování školy, vytvoříte si šanci pracovat a vydělávat naplno.
Tipy pro zvýšení výdělků
Kdo chce, přijde si na víc peněz. Co pro to udělat?
- Pracujte o víkendu a ve svátcích (kolegové Australané vás za to budou mít rádi :-)) – mzda se pak násobí 1,5 až 2,5×. Informujte se na to ale u zaměstnavatele dopředu, protože ne každý toto pravidlo dodržuje.
- Najděte si práci, ve které budete dostávat také spropitné (tzv. tips) – často převyšuje mzdu za odpracovaný čas.
Podnikání jako další možnost
Láká vás podnikání? Můžete ho rozjet i v Austrálii, v rámci studentského víza. Potřebujete k tomu tzv. Australian Business Number (ABN), o které lze zažádat jednoduše přes internet. Zřízení je zdarma. Vykonanou práci pak fakturujete a na konci daňového roku odvedete daň z příjmu.
Výplata na účet nebo v hotovosti
Zaměstnavatel vám bude mzdu nejspíše posílat na váš australský bankovní účet, který si založíte hned po příletu do Austrálie.
V některých zaměstnáních se peníze vyplácí v hotovosti (cash) a s výplatní páskou. Pohlídejte si, že ji pokaždé obdržíte. Jinak přijdete o možnost požádat si o vrácení daní.
Životní náklady: nejdražší je bydlení
Počítejte s tím, že v Austrálii je dráž než v ČR. Ale protože budete vydělávat v AUD, po čase vám to vůbec nepřijde. Proto doporučujeme se hned od začátku „přeladit“ a nepřevádět na koruny. O to víc si pobyt užijete.
Největší část rozpočtu spolkne ubytování. Při zařizování vám samozřejmě poradíme, jestli a na kolik týdnů si bydlení předplatit. Na rozdíl od školného, které je třeba uhradit kompletně a předem kvůli vízu a pracovnímu povolení, se u nájmu vyplatí postarat se o něj až z australské mzdy.
Výši nájemného ovlivňuje lokalita. Nejatraktivnější (a tím pádem nejdražší) je centrum města a blízko pláže. Když se těmto „peckám“ vyhnete, náklady budou o poznání nižší.
A co stravování?
Opět platí: rozumná volba přináší úspory. Upřednostněte nákupy v supermarketech a na trzích a vařte si doma. Stoprocentně nebudete strádat, ochutnáte rozmanité potraviny a vyjde vás to mnohem levněji než dennodenní stravování v klasických restauracích. A když někdy nebudete stíhat, poslouží vám fast food.
Slevy, akce a výprodeje
Se snižováním nákladů pomáhají i slevové a další podobné akce:
- Dvakrát ročně se objevují sezónní slevy – v červnu, o Vánocích + s Novým rokem.
- Ke konci otevírací doby v kamenných obchodech a na trzích se konají výprodeje.
- Domácí produkty označené stejným designem v supermarketech (př. Home Brand v řetězci Woolworths) jsou levnější.
- Zajímavou šanci pořídit věci/služby za méně poskytují slevové kupony přes internet (tzv. deals), které si můžete nechat zasílat na svůj e-mail.
Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět
Chci si vybrat školuAustrálii s námi máte na dosah
Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.
Austrálie krok za krokemUmíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!
Kdo se o vás postará?
Pavla Gultová
Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.
p.gultova@tutuki.cz+420 773 127 957