Kam v Austrálii vyrazit
Plánujte svoji cestu k protinožcům s rozmyslem
Rozhodli jste se splnit si sen a vyrazit za dobrodružstvím do Austrálie – země na druhém konci světa, pro niž je typické nepřeberné množství národních parků, písčitých pláží s vlnami, které si přeje zkrotit nejeden surfař, nádherné útesy, ale i nehostinná poušť? Pak nezapomeňte na důkladné naplánování vaší cesty.
- Zvolte správnou sezónu >>
- Různá nátura různých států >>
- Rozdíly velkoměst a menších měst >>
- Co zvážit před výběrem lokality >>
Zvolte správnou sezónu
Při plánování itineráře myslete nejen na místa, která chcete vidět, ale i na nejvhodnější dobu pro jejich návštěvu. Jak už víte, Austrálie se rozprostírá na území s několika klimatickými pásy (od tropického až po mírné). Z tohoto důvodu se počasí neřídí jen ročním obdobím, ale i daným pásmem. Vyberte si tedy pečlivě období, které je nejlepší pro poznávání různých částí Austrálie.
Tropy v Austrálii? Ano, ale pozor na záplavy!
Austrálie je nejsušším kontinentem na světě, ale i přesto se zde vyskytují monzunové deště, které způsobují bleskové záplavy. A ruku v ruce s nimi přichází i velmi vysoké teploty a vlhkost vzduchu. Pokud tedy chcete procestovat tropickou část země, vydejte se na cestu po severní Austrálii v období sucha a snesitelných teplot (duben–říjen).
Tropy bez tropických teplot? To nejde. Připravte se celoročně na 33–36 °C, v období dešťů dokonce až 50 °C.
Hlavní město Severního teritoria, Darwin, si nejvíce užijete v létě, kdy tu panuje přímo dokonalé počasí (24–33 °C).
Ideální místo pro milovníky slunce a tepla: Queensland
Chcete-li si po celý rok užívat teplo a slunit se na plážích, ideálním místem je pro vás Queensland. Teplota neklesne pod 20 °C ani v zimních měsících. Nejtepleji je v lednu, únoru, březnu, listopadu a prosinci, kdy jsou teploty kolem 30 °C. V prosinci a lednu však očekávejte více deštivé počasí.
V zimních měsících (červen, červenec, srpen) je i v Queenslandu chladněji, ale nelekejte se, i tak si budete užívat přibližně 22stupňová horka.
Vyhledávané a oblíbené město Cairns ležící na severu státu Queensland navštivte kdykoli. V lednu, únoru a částečně i v březnu se mu ale raději vyhněte. Jsou zde vydatné deště a vysoká vlhkost způsobující nepříjemné dusno. Celoročně se teploty v Cairns pohybují mezi 20–33 °C.
V Sydney to většinou začíná…
Hlavní město státu Nový Jižní Wales je pro většinu studentů, ale i cestovatelů prahnoucích po objevení Austrálie, vstupní branou. A není divu, i mořeplavec James Cook začínal právě tady.
Jenže kdy se vydat do Sydney a objevovat krásy největšího australského města a jeho okolí? Kdykoli během roku. Toto velkoměsto se nachází v subtropickém pásu.
Záleží na vás, kterému ročnímu období dáváte přednost. Nezapomeňte však, že země protinožců má vše vzhůru nohama, včetně ročních období. Nejteplejší měsíce jsou leden, únor, březen a prosinec s teplotami v rozmezí cca 21–30 °C. Nejchladnější jsou naopak zimní měsíce (červen, červenec, srpen), přibližně 14–19 °C. Samozřejmě ani tady se to neobejde bez občasných dešťových srážek, které se vyskytují hlavně na podzim a v zimě.
Canberru vynechejte v zimě
Chystáte se prozkoumat Canberru, hlavní město Austrálie? Pak doporučujeme všechna roční období kromě zimy, 7–12 °C není úplně příjemných pro procházky městem. O něco malinko tepleji je v květnu a září (až 15 °C). V ostatních měsících se těšte na 16–29 °C.
Náladové počasí v Melbourne
Pořádně proměnlivé počasí si rozhodně užijete v Melbourne, hlavního města státu Victoria. Místní obyvatelé to berou s humorem a nezapomínají s sebou nosit deštník. Počasí se tady mění lusknutím prstu. V jednu chvíli svítí sluníčko a najednou utíkáte před kapkami deště.
Nejlepší počasí pro návštěvu státu Victoria je v lednu, únoru, březnu, dubnu a září, říjnu, listopadu a prosinci. Nejvyšší teploty si užijete v prosinci, lednu, únoru a březnu 17–28 °C. V květnu a zimních měsících se naopak budete muset přiobléct, abyste nezmrzli. Neděste se, mrznout nebude, ale počítejte s teplotami kolem 10–17 °C.
Jižní Austrálie, v červenci jedině s deštníkem
Do Jižní Austrálie se můžete vydat kdykoli, jen nejméně přívětivé počasí je v zimě (červen, červenec, srpen) a v září při teplotách 12–18 °C, kdy červenec je nejdeštivější měsíc. Po zbytek roku se teploty pohybují v rozmezí 16–29 °C.
Perth? Kdykoli, ale…
Hlavní město Západní Austrálie, Perth, můžete poctít návštěvou v kterémkoli ročním období. Avšak nejméně pohostinný je červenec, kdy je nejchladněji (cca 11–18 °C) a hlavně deštivo.
Příjemné teploty pro cestování po Západní Austrálii jsou v květnu, červnu, srpnu, září a říjnu (14–24 °C). Po zbytek roku se pořádně ohřejete při 23–33 °C.
Do středu země po celý rok
V centrální Austrálii naleznete převážně pouště či polopouště a podle toho vypadá i zdejší počasí. Celý rok v této oblasti panuje slunečné počasí s vysokými teplotami přes 30–36 °C a sucho. V období monzunových dešťů se mohou vyskytnout i bleskové záplavy.
Za tasmánským čertem v lednu, únoru a březnu
Na průzkum zeleného ostrova v mírném pásu se vydejte ideálně v lednu, únoru a březnu, kdy je nejtepleji (14–22 °C) a nejméně deštivo. Od května do října si výpravu raději rozmyslete, 8–14 °C s častými srážkami nezní moc vábně.
Do hlavního města Hobart můžete zavítat v prosinci, lednu, únoru a březnu, ale v zimě je opravdu zima (6–13 °C).
Různá nátura různých států
Austrálie je nádherná země s nepřeberným množstvím krásných míst, měst a zvířat. Ale navíc je velmi rozmanitá a každý její stát je něčím jiný a specifický…
Nový Jižní Wales
První objevené a zároveň osídlené území v Austrálii, bylo původně britskou trestaneckou kolonií. V dnešní době se jedná o nejlidnatější australský stát s hlavním městem Sydney, kde žije nejvíce obyvatel z celé Austrálie.
Toto živé a pulzující kosmopolitní město je zároveň nejstarším australským městem, jež se stalo vstupní branou pro většinu studentů i cestovatelů toužících po objevování krás země protinožců.
Nový Jižní Wales je na pobřeží obklopen vyhledávanými plážemi, které ocení surfaři. Dále jsou zde pastviny, vinice, hory a všudypřítomné australské pouště. Největší chloubou státu jsou početné národní parky, které rozhodně stojí za návštěvu.
Teritorium hlavního města
Teritorium hlavního města je skutečně jen samotné hlavní město Canberra. Jedná se tedy o nejmenší svazový stát Austrálie.
Pro věčné a neutuchající boje mezi Sydney a Melbourne o post hlavního města Austrálie byl počátkem 20. století založen v buši nový stát s hlavním městem celé Austrálie, jímž je právě Canberra, jediné nepřelidněné australské město.
Navštivte zajímavá místa hlavního města Austrálie. >>
Queensland
Původní kolonie pro nenapravitelné zločince, kterou v roce 1867 zaplavila australská zlatá horečka, je nyní vyhledávaným rájem pro turisty. Tento prosluněný stát láká dlouhými plážemi, moderní metropolí, okázalými městy, odlehlými malebnými městečky a hlavně nejdelším korálovým útesem na světě.
Na jihu vás naprosto okouzlí Gold Coast s pláží dlouhou několik desítek kilometrů, kde nespočet surfařů sjíždí vlny. Na severu naopak hory a město Cairns, jež je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací.
Mimo to v Queenslandu naleznete deštné pralesy, pastviny obsypané dobytkem a ovcemi, ale i pouště či jabloňové sady.
Victoria
Nejmenší pevninský stát s největší hustotou osídlení, je jednou z farmářských velmocí. Tento „Zahradní stát” se pyšní krásnou a pestrou přírodou, prosperujícími městy z 19. století v buši, plážemi, vinicemi i lyžařskými svahy.
Největším tahákem je však Great Ocean Road (Velká oceánská cesta) obklopená mnoha vyhlídkami na dechberoucí útesy a multikulturní hlavní město Melbourne nápadně podobné evropským městům, kde žije více než 70 % obyvatel celého státu.
Jižní Austrálie
Narozdíl od ostatních australských státu se jedná o svobodnou kolonii, kterou založili bohatí idealisté, tzv. svobodní osadníci. Díky tomu je Jižní Austrálie soběstačná a atraktivní pro studium, práci i život.
Hlavní město, Adelaide, je obklopeno ze všech stran parky či zahradami a je hostitelem mnoha oblíbených festivalů.
Jižní Austrálie se chlubí celosvětově proslulým vínem z nádherných vinic, jež se podílí na téměř polovině produkce z celé Austrálie, přestože většinu území tvoří pouště.
Co navštívit a vidět v Jižní Austrálii se dočtete tady. >>
Západní Austrálie
Největší australský stát se rozkládá na západním pobřeží Austrálie. Prvním objevitelem byl v roce 1616 Holanďan Dirk Hartog. Další Holanďané však usoudili, že toto území je naprosto nevyhovující pro farmaření a označili jej za nehostinnou zem. O více než 200 let později se rozhodli Západní Austrálii kolonizovat Britové.
Jako základnu na řece Swan založili dnešní hlavní město Perth. Dlouho se jednalo opravdu o nehostinnou část Austrálie, kam se nikdo moc nehrnul. Zvrat nastal při vypuknutí zlaté horečky v 90. letech 19. století.
Nyní je již Západní Austrálie prosperujícím státem s nerostným bohatstvím, lesy, ovocnými sady, vinicemi a různorodými plážemi na pobřeží. Většinu území však tvoří pouště a polopouště.
Zjistěte, jaké poklady můžete objevit v největším australském státě. >>
Severní teritorium
Na první pohled se může Severní teritorium zdát jako neoslnivá turistická destinace v poušti, s vysokou vlhkostí vzduchu, monzunovými lesy i dešti. Nenechte se odradit! V období sucha vás na severu naprosto ohromí místní tropické lesy a krásné hlavní město Darwin, které bylo za 2. světové války bombardováno japonskými letadly a nyní září novotou. Na jihu naopak uvidíte typické rudé pouště a polopouště, kde je méně srážek, teplo a sucho a hlavně posvátná červená hora Uluru (Ayers Rock).
Severní teritorium zabírá ⅙ celé Austrálie a je méně obydlené. Místní obyvatelé jsou ale velmi milí a pohostinní. Jednu třetinu z nich tvoří Austrálci (Aboriginci = původní obyvatelé), díky kterým se seznámíte s jejich kulturou a vírou.
Vydejte se do Severního teritoria a poznejte původní obyvatele nejmladšího kontinentu na světě. >>
Tasmánie
Ostrovní stát australského svazu byl původně místem pro nenapravitelné vězně. Měl děsivou, až mrazivou, pověst.
Dnes je tomu úplně jinak. Tasmánie se stala turistickým rájem s divokou přírodou, zelenými kopci, lesy, vřesovišti a prázdnými plážemi. Dobrosrdeční lidé vás budou vítat s otevřenou náručí nejen v hlavním městě Hobart, ale i v mnoha dalších městech, jimiž je Tasmánie posetá.
Chcete navštívit takzvaný „Prázdninový ostrov”? Podívejte se, co vám nabízí. >> Ale pozor, je vysoce nakažlivý! Už nebudete chtít odjet. 🙂
Rozdíly velkoměst a menších měst
Lámete si hlavu nad tím, jestli se usídlit ve víru velkoměsta? Nebo naopak spíše tíhnete po klidu menších měst? V čem se liší a co vám mohou nabídnout:
Jaká jsou australská velkoměsta?
Většina velkoměst po celém světě hýří životem ve dne v noci a ani v Austrálii tomu není jinak. Pokud tedy máte rádi rušný životní styl, bujarou zábavu a různá, nejen sportovní, vyžití, je pro vás velkoměsto to pravé ořechové.
Velkoměsta jsou zde opravdu multikulturní, takže při navazování nových přátelství si buďte jisti, že poznáte kromě Austrálie i různé kouty světa, jejich zvyky i tradice.
Navíc nabízí více studijních možností, kdy můžete vybírat z řady kvalitních škol, ať jazykových, odborných či univerzit, ale i pracovních příležitostí. A jako bonus jsou nesčetné pláže vybízející k procházkám, koupání v moři či surfování, protože skoro všechna australská velkoměsta jsou na pobřeží.
I menší města mají své kouzlo
Dáváte-li přednost domácí pohodě a klidným ulicím, pak zvolte menší australské město. Lidé jsou zde pohostinní a milí, rádi s vámi prohodí pár slov jen tak při procházce městem či v parku. Panuje zde přátelská nálada a vždy najdete své tiché místečko.
Při výběru myslete i na studijní či pracovní možnosti. Oproti velkoměstům je jich výrazně méně, ale to neznamená, že zde nejsou. Jen pečlivě vybírejte, ať nejste nemile překvapeni nedostatkem pracovních nabídek či škol.
Co zvážit před výběrem lokality:
Jak jste si jistě všimli, každá část Austrálie je něčím specifická. Ať je to podnebím, přírodou, náturou, pracovními či studijními možnostmi. Při volbě lokality, ve které se chcete zabydlet na pár měsíců, let či navždy, nebo ji chcete jen procestovat a prozkoumat, musíte brát ohled na různé faktory. Co tedy zvážit před výběrem lokality?
Délku pobytu/cesty
V případě studijního pobytu je jistě zásadním parametrem délka zvoleného studia a od toho se odvíjející víza. Pokud toužíte procestovat Austrálii, je nutné si ujasnit délku vaší cesty či dovolené v těchto končinách.
Termín pobytu/cesty
S tím souvisí i termín pobytu či cesty. Studenti se budou řídit hlavně termínem zahájení vybraného kurzu nebo oboru. Nadšení cestovatelé musejí brát v potaz i další faktory, jako je sezónnost a podnebí. Přece nikdo nechce poznávat severní část Austrálie v období monzunových dešťů.
Podnebí a sezónnost
Jak už víte, tento nejmladší kontinent má oproti Evropě vše vzhůru nohama. I roční období, která jsou navíc v každé části země trochu jiná, protože se Austrálie rozprostírá v několika klimatických pásmech. Při výběru tedy nezapomeňte prozkoumat i počasí v daných částech země.
Studijní možnosti
Rozhodli jste se vyrazit na druhý konec světa za vzděláním? Potom je pro vás velmi důležitá správná volba místa studia na základě vybraného oboru, kurzu a následně i školy.
Finance
Ano, i tady jsou peníze až na prvním místě. Od dostupných prostředků se samozřejmě odvíjí i vaše studijní či cestovatelské možnosti.
Pracovní příležitosti
Jestliže si chcete při studiu přivydělávat na školné, živobytí, zábavu nebo cestování po krásách této země, musíte přihlížet i na pracovní příležitosti, které vybraná města či místa nabízejí.
Okolí
Sníte o prozkoumávání všemožných australských koutů, poznávání přírody a všudypřítomné divoké zvěře? Pak si zvolte místo, jež nabízí přesně to, po čem toužíte, ať neskončíte na poušti či v monzunových lesích, když milujete moře nebo městské parky.
Volný čas
Jste-li vodní živel, volte místa na pobřeží s vyžitím přímo pro vás. Nikdy nekončící mejdany hledejte ve velkoměstech. Máte raději klid a nenucený pokec se sousedy? Pak přesně tohle nabízí malá městečka.
Vzdálenost
Austrálie je sice nejmenším kontinentem na světě, ale zároveň je také největším ostrovem. Vzdálenosti jsou tu tedy ohromné. Rozmyslete si dobře, kde chcete zakotvit a následně odtud vyrážet na cesty. Většinou vám postačí automobil (zakoupený nebo z půjčovny) a na delší vzdálenosti rozhodně doporučujeme leteckou dopravu. Díky místním nízkonákladovým společnostem je za příjemné ceny.
Nejste si jisti s výběrem ideální lokality? Nevadí, od toho jsme tu my. V týmu Tutuki máme specialisty, kteří vám rádi poradí a pomůžou.