Devils Marbles neboli Ďáblovy kuličky... ty prostě musíte vidět na vlastní oči
4/5 - (62 votes)

Kam vyrazit v Severním teritoriu

Severní teritorium, jež je často označováno přezdívkou vnitrozemské (Outback Australia) nebo odlehlé, na první pohled může působit jako ne zrovna vábná turistická destinace. Vyprahlé savany, pouště, polopouště, častá vysoká vlhkost a monzunové lesy či krokodýli tomu skutečně nasvědčují. Nenechte se zmást, protože opak je pravdou. Právě tady můžete zažít pravou Austrálii. Okouzlující, fascinující a dechberoucí.

Rozlehlá širá krajina na vás bezpochyb zapůsobí svou typickou vnitrozemskou pohostinností. Stejně jako lidé, kteří vás přivítají s úsměvem a otevřenou náručí. Asi třetinu z nich tvoří původní obyvatelé – Austrálci. Budete tak mít skvělou příležitost seznámit se s jejich kulturou, vírou i složitou realitou dnešního života nejstarší přežívající civilizace na Zemi.

Co vás však doslova posadí na zadek, je zdejší nespoutaná příroda. Buďte si jisti, že vás uhrane svou jedinečností, krásou a divokostí. Překrásné národní parky, strmé pískovcové stěny, bizarní červené skalní masivy, kterým dominuje celosvětově známý monolit Uluru, úžasné vodopády, skalní jezírka, soutěsky či termitiště často vyšší než člověk a další australské skvosty.

Už se nemůžete dočkat, až to vše uvidíte a zažijete na vlastní kůži? Nedivíme se, protože to opravdu stojí za to. Čtěte proto dál a zjistěte, kam vyrazit v Severním teritoriu.

Srdce Severního teritoria: Darwin

Kosmopolitní, mladé, uvolněné, přátelské, moderní a prosperující – to jsou přízviska, která skvěle vystihují hlavní město Severního teritoria. Darwin je nejsevernější přístav Austrálie, a zároveň nejdůležitější přístav severní Austrálie. Žije v něm přibližně 150 000 obyvatel, z nichž 25 % jsou Austrálci.

Hned po příletu na vás Darwin dýchne příjemnou a přátelskou atmosférou,vysokou vlhkostí a novotou. Během 2. světové války byl při bombardování japonským letectvem téměř srovnán se zemí. Další ničivou ránu osudu toto malé město schytalo v roce 1974, když ho smetl cyklon Tracy. Místní se však nikdy nevzdávají a vytvořili nové, větší a ještě lepší město, které vám rozhodně má co nabídnout.

Najdete tady muzea a galerie, dokonce i historické budovy, krásnou botanickou zahradu, zábavní komplex, kasino, luxusní restaurace nebo perfektně vychlazené pivo, za které v tomto tropickém podnebí budete skutečně vděční.

▶ Zjistěte, co vidět a zažít v Darwinu. >>

Největší národní park Austrálie: Kakadu National Park

Pokud byste si měli vybrat jen jedno jediné místo, tak se určitě vydejte do Národního parku Kakadu. Jeho krása, rozmanitost a divokost prastaré krajiny vám vyrazí dech. Díky své přírodní jedinečnosti si získal srdce nejednoho návštěvníka, a navíc „ukořistil“ ctěné místo v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Nachází se asi 220 km východně od Darwinu a rozkládá se na neuvěřitelných 20 000 km2. Je tak po právu označován za největší národní park Austrálie a představuje skutečně velkolepý ekosystém plný fauny, deštných pralesů, savanových lesů, mokřadů, fascinujících vodopádů a ohromujícího starobylého skalního umění.

Ikonické vodopády Jim Jim Falls a Twin Falls

Tyto impozantní vodopády si nejvíce užijete ze vzduchu během tropického léta. Tedy v období dešťů (listopad–březen), kdy se z vrcholků náhorní plošiny do rokle valí obrovské objemy vody. Pohled na jejich dechberoucí krásu vás doslova zbaví slov.

V období sucha se naopak můžete vydat přes balvany do úpatí vodopádů a sledovat dokonalé scenérie kolem.

Domorodé skalní malby v Kakadu

Národní park Kakadu je jedním z nejbohatších a nejdostupnějších venkovních muzeí starobylého umění v Austrálii. V oblasti je více než 5 000 různých lokalit, v nichž najdete starodávné australské skalní malby – některé z nich pocházejí ze starší doby kamenné.

Mezi dvě nejznámější aboridžinské skalní galerie patří Ubirr a Nourlangie. Nejstarší z maleb mají podobu otisků rukou nebo různých předmětů, které domorodci nabarvili a poté házeli na stěny a stropy jeskyní. Další generace už vyobrazovala zvířata či strnulé lidské postavy v loveckých a válečných výjevech. Později už je dokonce zachycovali i v pohybu.

Za vodopády a termitišti do Litchfield National Park

Menším, přesto také velmi zajímavým chráněným územím je Národní park Litchfield. Rozprostírá se asi 60 minut jízdy jižně od Darwinu a chlubí se snad všudypřítomnými termitišti, která leckdy dosahují až 6metrové výšky.

Převážnou část parku tvoří divoká krajina pískovcových skalních plošin. Vyskytují se zde ale i zachovalé zbytky typických monzunových deštných lesů nebo nespočet ohromujících vodopádů a skalních jezírek, která si zamilujete na první pohled.

Soutěska Katherine Gorge

V Národním parku Nitmiluk, 350 km jižně od Darwinu, zavítejte do nejpůsobivější přírodní zajímavosti v této oblasti Severního teritoria, a to do soutěsky Katherine Gorge.

Její úžasnou krásu si můžete užít při procházce buší, během plavby lodí, na kanoi nebo z výšky při přeletu nad ní. Netvoří ji však pouze jedna, nýbrž rovnou 13 překrásných soutěsek za sebou.

Ideální dobou pro návštěvu je období sucha, tedy duben–říjen.

Prohlédněte si Ďáblovy kuličky

Další ikonou Severního teritoria, kterou byste neměli vynechat, jsou Ďáblovy kuličky (Devil’s Marbles / Karlu Karlu). Tyto gigantické zaoblené balvany z červené žuly, jež hrdě vzdorují gravitaci, jsou velmi oblíbeným fotopointem na cestě do středozemí.

Nachází se asi 105 km od starého zlatokopeckého městečka Tennant Creek a nejúchvatnější pohled na ně se vám naskytne při západu slunce.

Vydejte se do středu země: Alice Springs

K Austrálii nepochybně patří divokost, nespoutanost a všudypřítomné dobrodružství. Přesně takové je i nezkrotné Alice Springs, největší město v Red Centre. Leží asi 1 500 km jižně od Darwinu a překypuje uvolněnou, přátelskou atmosférou.

Druhé nejlidnatější středisko Severního teritoria je domovem cca 28 000 obyvatel, ale v posledních letech tady potkáte často i davy turistů. Při cestě do těchto míst se připravte na zdejší pouštní podnebí, které umí být extrémní. V létě teplota dosahuje až 42 °C, v zimě naopak leckdy v noci klesá až pod bod mrazu.

Co podniknout v Alice Springs?

V Alice Springs a jeho okolí se zabaví snad každý. Najdete tady galerie prodávající domorodé umění a řemeslné výrobky, pamětní kostel Johna Flynna – Flynn Memorial Uniting Church, muzeum Adelaide House Museum, do něhož je vstup zdarma, nebo můžete vyzkoušet své štěstí v kasinu Lasseters.

Zavítat můžete také do Alice Springs Reptile Center, kde je největší expozice plazů ve střední Austrálii. Při návštěvě si určitě nenechte ujít Reptile Show, která probíhá od úterý do soboty vždy v 11:00. Přehlídka zahrnuje zábavnou a poučnou přednášku o vybraných ještěrkách či krajtách, po níž následuje řízená manipulace s nimi.

Za návštěvu určitě stojí i od města 3 km vzdálený Alice Springs Desert Park, který se proslavil značnými úspěchy v rozmnožování vzácných a ohrožených druhů zvířat. Po úvodním 20minutovém filmu se můžete těšit na prohlídku výběhů s pouštními zvířaty. Samozřejmě zde nechybí ani pštros emu, klokan rudý, plazi či draví ptáci.

Uluru: symbol Austrálie a největší monolit světa

Jedním z nejznámějších a nejtypičtějších symbolů Austrálie je bez sebemenších pochyb monumentální Uluru neboli Ayers Rock. Jeden z největších přírodních divů a největší monolit světa, jež dosahuje výšky 348 metrů a po obvodu délky 8 km, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Snad každý návštěvník toto mystické, 550 milionů let staré skalisko měnící barvy, chce vidět na vlastní oči. Pohled na něj je totiž až dechberoucí.

Obzvláště při východu nebo západu slunce vás naprosto uchvátí. Jakmile na něj dopadnou první nebo poslední sluneční paprsky, vypadá, jako kdyby vzplál. Jeho jedinečnost navíc podtrhuje i fakt, že stojí osamoceně uprostřed ničeho. Jako by ho někdo doprostřed pustiny jen tak upustil. Ve skutečnosti ale trčí ze zavaleného horského masivu.

Nejlepší způsob, jak obrovské a fascinující skalisko poznat, je obejít ho kolem dokola. Okolo celého útvaru vede několik různě dlouhých pěších tras, podél nichž můžete obdivovat kresby domorodců. Takto zblízka v monolitu navíc objevíte jeskyně, rýhy, šrámy, vyschlé potůčky nebo fantaskní rytiny, které měří až 60 metrů.

Pokud dáváte spíše přednost pohledu z ptačí perspektivy, pak využijte půlhodinový vyhlídkový let z Yulara nebo jednodenní letecký výlet Alice Springs.

Pro domorodce je posvátný

Austrálci však Uluru nevnímají jen jako největší monolit světa. Představuje pro ně zásadní aspekt doby stvoření země spojené se životem v přítomnosti a budoucnosti. Je pro ně posvátný.

Podle australských zákonů je však ve vlastnictví Aboridžinců teprve až od roku 1985. Od téhož roku je zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Kata Tjuta

Pouhých 42 km po silnici směrem na západ od Uluru se nachází další unikátní útvar Kata Tjuta (Olgas). Jedná se o skupinu tyčících se skalních dómů, které při východu a západu slunce září podobně jako Uluru. Nejvyšší z nich je Mount Olga.

Pro místní domorodé obyvatele Anangu je Kata Tjuta posvátné místo a tvoří důležité ohnisko jejich duchovního života. Pokud chcete nahlédnout a pokochat se, vyberte si některou z jednodušších, delších nebo obtížnějších pěších tras. Projděte se kolem a obdivujte obří skaliska, které z dálky připomínají rozházená dinosauří vejce, hezky zblízka.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Sledujte nás na Instagramu

Nastavení soukromí
Nastavení soukromí