Jak hledat práci
Z hledání práce nemějte obavy
Samozřejmě nemůžete čekat, že vám jako zázrakem „spadne do klína“ parádní přivýdělek, ale zároveň platí, že když opravdu chcete, místo najdete. Nahrává tomu i celkově nízká nezaměstnanost v Austrálii, která se pohybuje okolo 4 až 6 %.
Na co byste se tedy měli připravit a s čím je třeba počítat? To zjistíte z níže uvedených odpovědí na nejčastější otázky.
K jaké práci se mohu jako zahraniční student v Austrálii dostat?
Záleží na vašich schopnostech a ambicích, ale obvykle se studenti zajímají o tzv. casual jobs (příležitostné práce). Co se týče konkrétních oborů a činností, typově se příliš neliší od klasických brigád v ČR = obsluha v restauraci, úklidové služby, doplňování zboží, hlídání dětí, rozvoz jídla, roznos novin a letáků, práce ve skladu či hotelové recepci apod.
Mám hledat až na místě, nebo ještě před odjezdem z ČR?
Nemusíte. Je dokonce lepší nechat to do Austrálie, až se trochu rozkoukáte. Zabydlíte se, naladíte se na nový styl života, školu a pak po pár dnech či týdnech začnete hledat ve větší pohodě (a s větším sebevědomím).
Kde všude mohu hledat?
Možností se vám nabídne několik:
- na pracovních serverech,
- přes agentury,
- v místních novinách,
- na sociálních sítích,
- mezi přáteli a spolužáky,
- na školních nástěnkách,
- u studentů, kteří se vracejí domů či se vydávají cestovat,
- v obchodech, restauracích atd. – tzv. hledání „door to door“, osobně a napřímo, kdy můžete potenciálního zaměstnavatele okouzlit svým příjemným vystupováním. 🙂
Pomůže mi s hledáním i škola?
Částečně ano. Ve školách vědí, že studenti z ciziny chtějí při vzdělávání i pracovat, takže se vám budou snažit poradit. Není výjimkou, když uspořádají speciální seminář zaměřený na psaní životopisu či komunikaci při výběrovém řízení.
Dále zprostředkovávají školení pro pracovníky v barech a restauracích:
- RSA (Responsible Service of Alcohol), kde získáte certifikát, že jste řádně vyškoleni k prodeji alkoholu.
- Kurz baristy, na kterém se naučíte profesionálně připravovat kávu. My ho považujeme za důležitější než předchozí, protože káva je rozšířenější – na alkohol totiž musí mít podnik licenci. A mimochodem, jde o častou, dobrou (a voňavou 🙂) pracovní příležitost, kterou doporučujeme „všemi deseti“.
Co ovlivňuje úspěšnost při hledání?
V prvé řadě jste to vy a váš přístup. Čím intenzivněji budete práci shánět, tím rychleji ji získáte. Důležitá je také flexibilita a ochota dělat „cokoliv“. Hlavně v začátcích proto nemějte přehnané nároky a nezaměřujte se na jeden specifický obor. Obecně vaše šance zvyšuje úroveň angličtiny, zkušenosti, praxe nebo doporučení, které si případně přivezete s sebou.
Za jak dlouho něco najdu?
Z vlastní zkušenosti víme, že práce se dá sehnat po cca 3 až 6 týdnech hledání. Ale pochopitelně záleží na řadě okolností, takže se to může podařit i mnohem dříve. Nebo naopak později.
Na co bych si měl(a) dát pozor?
Určité riziko představuje „překvalifikovanost“. Nemávejte diplomem z univerzity a hromadou nejrůznějších certifikátů, když chcete umývat auta u čerpací stanice nebo balit zboží ve skladu… Vždy promyslete způsob, jakým se budete prezentovat. U nespecializovaných brigád se vyplatí vystupovat spíše jako spolehlivý pracant se zkušenostmi ze stejné či obdobné pozice než jako vzdělaný akademik.
Dále při plánování pobytu v Austrálii myslete na roční období, protože některé typy prací jsou dostupné jen v určité sezóně. Každá oblast se v tomto liší, tak neváhejte a poraďte se s námi, ať máte jasno. Předáme vám zaručené informace, co vám určitě pomohou s rozhodováním, kam a kdy vyrazit.
Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět
Chci si vybrat školuAustrálii s námi máte na dosah
Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.
Austrálie krok za krokem